Suvalkijos pakraštys, besiribojantis su dviem labai skirtingomis valstybėmis – Lenkija ir Rusijai priklausančia Kaliningrado sritimi, traukia turistus dėl gausių gamtinių ir kultūrinių išteklių. Kviečiame atrasti Vilkaviškio rajoną, kelionę pradedant Vilkaviškio rajono Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centre-muziejuje, kuris visiems geriau žinomas kaip Paežerių dvaras.
Dažnai galime išgirsti apie jį kalbant, jog tai Suvalkijos perlas. Vieni čia regi senosios Graikijos atspindį, kiti Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės laikus, nukeliančius į XVIII amžių. Klasicistinių formų Paežerių dvaro rūmai vaizdingoje ežero pakrantėje pastatyti LDK didiko Simono Zabielos rūpesčiu 1795 – 1799 metais. Rūmus projektavo garsus architektas Martynas Knakfusas. Kiti pastatai iškilo XIX a., kai čia įsikūrė Gauronskiai. Turtingoje Suvalkijoje anksčiau buvo per 200 dvarų, tačiau karas buvo negailestingas visiems ir tik labai menka dalis jų išlikusi iki šių dienų. Paežerių dvaras nebuvo išimtis ir karo metu stipriai nukentėjo, tačiau šiandien kruopščiai restauruotuose dvaro pastatuose vėl verda gyvenimas, vykdoma aktyvi kultūrinė veikla. Norintys iš arčiau susipažinti su dvaro istorija, lankytojai gali užsisakyti ekskursiją, o tie kurie nori pagilinti žinias ir kitose sferose, gali rinktis iš keliolikos siūlomų edukacinių programų. Vieną kartą pabuvoję dvare, tikrai nemanykite, kad jau matėte viską, kadangi čia nuolat atnaujinamos parodos, vyksta koncertai, festivaliai, minėjimai, o kruopščiai prižiūrimas dvaro parkas tikra atgaiva akims visais metų laikais.
Toliau siūlome keliauti į Kybartus, kadangi tai išskirtinis pasienio miestelis. Kybartų kaimas ėmė plėstis, kai 1856 – 1861 metais iš Vilniaus per Kauną iki Prūsijos sienos buvo nutiestas geležinkelis. 1857 m. Kybartuose pastatyti didžiausi vakarinėje Rusijos imperijos dalyje geležinkelio stoties rūmai su specialiais butais carui ir kitiems aukštiems svečiams, kurie kaip sakoma, prabanga nusileido tik Sankt Peterbergui. Tiesa, stotis tebevadinta Virbalio stotimi. Atsirado muitinė bei didžiuliai prekių sandėliai. Per Kybartus į Vokietiją, kitas Vakarų šalis buvo eksportuojamos Rusijos prekės ir atvirkščiai. Deja, šiai dienai įspūdingos geležinkelio stoties nebėra išlikę, tačiau vis dar galima pamatyti muitinės sandėlius – vadinamus Kybartų požemius. Pasigėrėti miesto panorama galima nuo antro pagal ilgį pėsčiųjų viaduko per geležinkelį, kuris siekia 287 metrus. Turistus traukia ir Antano Smetonos pasitraukimo iš Lietuvos vieta. Norintys iš arčiau pažinti Kybartus turėtų kreiptis į Kybartų bendruomenės pirmininką, kuris ir rūpinasi, jog pasienio miestelis būtų atviras turistams.
Nuo Kybartų pasukite link Vištyčio apylinkių, kur siekiant išsaugoti Suvalkijos lygumų kraštui nebūdingas, Suvalkų moreninės aukštumos kalvas, įsikūrusias trijų valstybių sankirtoje, 1992 metais buvo įkurtas Vištyčio regioninis parkas. Šiuo metu regioniniame parke įkurtas ir lankytojų centras pristatantis ekspoziciją „Kalvotoji Suvalkija“. Apsilankę centre lankytojai ne tik sužino kuo šis kraštas išskirtinis gamtiniu požiūriu, bet susipažįsta ir su Vištyčio miestelio bei jo apylinkių istorija, o norintieji gali rinktis iš įvairiausių edukacinių programų. Pažinkite šį kraštą iš arčiau aplankydami didįjį Vištyčio akmenį, vėjo malūną ant Ilgojo kalno, piliakalnius, trijų ežerų regyklą, šventąjį šaltinėlį, pasivaikščiokite Šilelio pažintiniu taku. Norintiems pamatyti ne tik nuostabią gamtą, bet ir darbščių žmonių rezultatą, rekomenduojame užsukti į muziejų „Metalo fantazija“ įsikūrusį kempinge „Pušelė“. Jame gausų skulptūrų iš metalo, kurios nustebins kūrėjo išmone.
Šiame dailiame krašte gimė ir augo daug žymių asmenų, vienas garsiausių – Jonas Basanavičius. Jo gimtuosiuose Ožkabaliuose atstatyta Basanavičių sodyba su tradiciniais gyvenamaisiais ir ūkiniais trobesiais. Atstatytoje stuboje atkurta XIX a. pabaigos – XX a. pradžios pasiturinčio Suvalkijos ūkininko gyvenamoji aplinka, eksponuojami to laikmečio baldai, interjero detalės, keletas asmeninių daktaro daiktų. Dviejų dalių klėtyje su prieklėčių rodomi įvairūs buities daiktai, namų apyvokos reikmenys. Sodybos klojimas pritaikytas renginiams, o šalinėje laikomi įvairūs grūdų kūlimo ir vėtymo mechanizmai, žemės apdirbimo padargai. Ūkiniuose pastatuose įrengtos parodinės erdvės, edukacinė patalpa. Muziejuje vykdoma 19 edukacinių programų, organizuojami įvairūs kultūriniai renginiai bei parodos, supažindinantys su Suvalkijos regiono tradicijomis, papročiais, amatais, kulinariniu paveldu, tautosaka. Greta sodybos auga Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas. 1989 metais balandžio 1 dieną pradėtas sodinti Ąžuolynas šiandien užima 40 ha plotą, ošia beveik 7 000 ąžuolų, kurie sudaro 14 giraičių svarbiausioms valstybės istorijos datoms atminti. Atvykę čia tikrai rasite kas širdį paglostys, akis pradžiugins, protą pamaitins.
Darbštūs žmonės neįsivaizduoja kaip reikėtų išsiversti be plaktuko. Pasaulyje priskaičiuojama per 25 000 plaktukų rūšių, tačiau jiems skirti muziejai – retas reiškinys. Degučių kaime yra vienas iš dviejų plaktukų muziejų Lietuvoje, kurį įkūrė Saulius Matusevičius. Čia eksponuojama virš 1 000 įvairiausių plaktukų, kuriuos geriausia pamatyti savo akimis.
Vilkaviškio krašte vienos dienos tikrai maža, kadangi čia neišsemiami istorijos, kultūros, kulinarinio paveldo, netikėtų atradimų ir įvairiausių patirčių klodai.
Maršrutas ir nuotraukos parengti įgyvendinant projektą „Vilkaviškio TVIC turizmo inovacijos“ finansuojamą Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros.
Atsiliepimai